Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Pompa ciepła – poradnik dla klienta

Pompa ciepła – poradnik dla klienta

Pompa ciepła to urządzenie służące do ogrzewania budynku i/lub przygotowania ciepłej wody użytkowej przy zużyciu względnie małej ilości energii elektrycznej (w porównaniu do np. zastosowania grzałki lub grzejników elektrycznych). Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu temperatury otoczenia, gruntu lub wody w procesach termodynamicznych zachodzących w urządzeniu. Obecnie najchętniej stosowana jest powietrzna pompa ciepła, czyli wykorzystująca ciepło zawarte w powietrzu. Ten typ pompy odznacza się najlepszą proporcją ceny do zużycia energii. W cenie zawiera się koszt montażu i eksploatacji pompy. Natomiast zużycie energii jest ściśle powiązane ze współczynnikiem COP. Mówi on o ilości energii pozyskanej (wyprodukowanej) przez pompę w stosunku do ilości energii pobranej z sieci. Im wyższy wartość COP, tym efektywniej wykorzystujemy odnawialną energię (powietrze, woda, grunt).

author box img

Patrycja Brzdęk

Zaktualizowano: 16 sierpnia 2021 16.08.2021 Czas lektury: 4min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 24589 Sprzedawców Pomp Ciepła blisko Ciebie

Dowiedz się o działaniu pompy ciepła

Zasada działania pompy ciepła:

  1. W wewnętrznym obwodzie pompy ciepła znajduje się czynnik chłodniczy, którym jest specjalna ciecz wrząca w temperaturach poniżej -40°C. W wymienniku, do którego dostarczana jest energia cieplna niskotemperaturowa, na przykład powietrze o temperaturze +5°C, odbywa się parowanie czynnika chłodniczego.
  2. Jak zawsze parowanie jest pobieraniem ciepła z otoczenia. W tym przypadku ciecz parująca pobiera ciepło od powietrza (+5°C) i tak ogrzana para, mając już temperaturę ok. +1°C, jest zasysana przez elektrycznie napędzaną sprężarkę. W sprężarce tej odbywa się wzrost ciśnienia.
  3. Po opuszczeniu sprężarki para ta ma ciśnienie około 40 barów, co jest równoznaczne z podniesieniem jej temperatury do około +70°C. Para o tej temperaturze oddaje ciepło w drugim wymienniku do wody obiegu grzewczego. Oddanie ciepła oznacza jednocześnie zamianę pary w ciecz, czyli jej skroplenie. Dlatego pierwszy z omawianych wymienników jest parownikiem, a drugi skraplaczem.
  4. Po skropleniu ciecz przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie następuje gwałtowny spadek ciśnienia i rozpylenie czynnika, który znów zaczyna parować i cykl w ten sposób się zamyka.
  5. Pompa ciepła transportuje energię z otoczenia. Jednocześnie zużywana jest energia elektryczna służąca do napędu sprężarki i pomp obiegowych.
Pompy ciepła - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 24 589 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Bufor w pompie ciepła

Bardzo ważnym elementem instalacji CO obsługiwanej przez pompy ciepła, a dosyć często zapominanym jest bufor ciepła. Jest to zbiornik akumulacyjny, który ma za zadanie:

  • gromadzenie zładu ciepłej wody, dzięki czemu sprężarka będzie osiągała mniej cykli załączania i wyłączania, co w konsekwencji prowadzi do wydłużenia jej żywotności,
  • magazyn nadwyżek ciepła przekraczających chwilowe zapotrzebowanie, z którego można skorzystać w każdej chwili, w zależności od potrzeb,
  • sprzęgło hydrauliczne – dzięki warstwowemu rozkładowi wody w buforze można efektywniej wykonać przyłączenia hydrauliczne w szczególności przy układzie grzejnikowo-podłogowym,
  • utrzymanie ciepła w budynku w przypadku zaników dostaw energii elektrycznej,
  • pozwala na korzystanie z więcej niż jednego źródła ciepła – układ hybrydowy.

Dobiera się go w zależności od wielkości i rodzaju instalacji domowej.

Pompa ciepła w nowym budownictwie

Obecnie można jeszcze usłyszeć opinie, że pompy należy montować tylko w nowych budynkach. Oczywiście trzeba przyznać, że prognoza zużycia prądu przez pompę ciepła w przypadku nowych domów, które wg obecnych norm są bardzo dobrze zaizolowane i często spełniają kryteria domów energooszczędnych, a nawet pasywnych będzie na pewno korzystniejsza. Jednak to nie oznacza, że trzeba obawiać się montażu pompy ciepła w starym budownictwie.

Pompa ciepła w starym budownictwie

Spośród wszystkich pomp, które zamontowaliśmy, większość z nich znajduje się w istniejących budynkach o różnym wieku i stopniu izolacyjności termicznej. W czasie eksploatacji żadna z nich nie miała problemu z ogrzaniem budynku i przygotowaniem ciepłej wody użytkowej. Aby tak było zawsze, należy odpowiednio dobrać pompę ciepła wraz z osprzętem i zastosować taką, która będzie najbardziej odpowiednia dla danych parametrów budynku.

Wśród czynników, które na to wpływają i które należy wziąć pod uwagę, są m.in.: materiał i grubość ścian, podłóg i stropów, rodzaj i wielkość zastosowanych otworów okiennych i drzwiowych, rodzaj systemu CO, rodzaj wentylacji, ilość użytkowników domu. Mając te dane oraz wywiad z właścicielem domu, można wyliczyć przewidywane zużycie energii do celów CO i CWU. Reasumując, można śmiało stwierdzić, że pompy ciepła sprawdzają się w nowych budynkach, jak i tych istniejących.

Dodano: 5 maja 2020 Zaktualizowano: 16 sierpnia 2021

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco